اخبار 22 ارديبهشت 1397

گیاه روغنی کاملینا مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چندسالی است همدان با خشکسالی‌های پی در پی روبرو شده به‌طوریکه کاهش بارندگی و افت آب‌های زیرزمینی، کشاورزی این منطقه را با تهدید جدی مواجه کرده است.

به‌گزارش ایسنا، اقتصاد و اشتغال استان همدان بر پایه کشاورزی بوده و از دیرباز محصولات کشاورزی زیادی در این استان کشت می‌شود البته محصولاتی که در این منطقه مورد کشت قرار می‌گرفته تمامی پرآب‌بر بوده است.

کشت و کار بی‌وقفه با آبیاری‌های سنتی و از طرفی نداشتن دانش کافی کشاورزان استان امروز منابع آبی را با مشکل مواجه کرده است.

کشت محصولاتی مانند یونجه، سیب‌زمینی، خیار و هندوانه به روش‌های سنتی و استفاده بی‌رویه آب روش‌های اشتباهی بوده که متأسفانه خیلی از ما دیر به یاد آن افتاده‌ایم و حال که خطر بی‌آبی استان را تهدید می‌کند به فکر چاره هستیم اما آیا آب رفته به جوی بازمی‌گردد؟!

سازمان جهادکشاورزی چندسالی است با کشت محصولاتی همچون کلزا اقدام به ترویج کشت محصولات کم‌آب‌بر کرده که تقریبا در این زمینه موفق بوده است و از طرفی طرح انسداد چاه‌های غیرمجاز و نصب کنتورهای هوشمند در کاهش کشت محصولات پرآب‌بر موثر واقع شده به‌طوریکه سطح زیرکشت سیب‌زمینی در شهرستان بهار200 هکتار کاهش یافته است.

«کاملینا» یا «کتان کش» نام گیاه جدیدی است که در چند روز گذشته به گوشمان خورد و مسئولان جهادکشاورزی استان برای ترویج کشت آن تلاش می‌کنند.

پیش از همدان مسئولان جهادکشاورزی استان کرمانشاه اقدام به ترویج و کشت این گیاه در نقاط مختلف استان خود کردند که می‌تواند تجربه خوبی برای استان همدان نیز باشد.

گیاه کاملینا مزایای زیادی برای کشت در اقلیمی همانند همدان دارد به طوریکه این گیاه می‌تواند در زمین‌هایی با حاصلخیزی کمتر رشد کند، به آبیاری و کوددهی کمتری نیاز دارد و دانه‌هایی تولید می‌کند که قابلیت تولید مقادیر زیادی روغن را دارند همچنین می‌تواند در تناوب با گندم کشت شود و یک محصول تولیدکننده سوخت زیستی در نواحی نیمه‌خشک باشد. 

این گیاه یکی از دانه‌های روغنی مورد استفاده در صنایع غذایی و دارویی است که در تهیه سوخت‌زیستی نیز کاربردهای زیادی دارد چرا که استفاده از منابع سوختی جایگزین، یک روش بدیهی برای کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی است اما حتی استفاده از این روغن برای سایر کاربردها از قبیل روانکارها یا مواد خام صنایع شیمیایی به کاهش وابستگی ما به سوخت‌های فسیلی کمک می‌کند.

با توجه به اینکه دانه‌های روغنی و روغن‌های خام، مواد اولیه مصرفی در صنعت روغن نباتی هستند واحدهای تولیدکننده روغن در ایران بیش از 90 درصد مواد اولیه خود را از طریق واردات تأمین می‌کنند مقایسه مصرف سرانه روغن در ایران با سایر کشورها نشان می‌دهد مصرف سرانه کشور 17 کیلوگرم بوده که به طور معنی‌داری بالاتر از میانگین جهانی که 12.5 کیلوگرم است نیاز سالانه کشور به روغن خوراکی حدود 1.2 میلیون تن است.

روغن‌های نباتی تولیدشده به طور عمده از دانه‌های روغنی نظیر سویا، آفتابگردان، پنبه دانه، بادام‌زمینی و کلزا به دست می‌آید که نیاز آبی بالایی دارند با وجود این گیاهان روغنی رایج مانند سویا، آفتابگردان و کانولا با وجود مزیت‌های فراوان، خود دارای محدودیت‌هایی از جنبه‌های مختلف کشت و شرایط اقلیمی هستند.

کشت کاملینا در 5 هکتار از اراضی همدان

مدیر جهادکشاورزی شهرستان همدان با بیان اینکه دنیا و کشور در حال گذراندن یک بحران خشکسالی است، گفت: براساس پیش‌بینی‌های فائو تا سال 2030 چندین استان غربی کشورمان دچار خشکسالی کامل می‌شوند.

دکتر جواد رشیدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در بخش کشاورزی درصد قابل توجهی از آب مصرفی هدر رفته و میزان بهره‌وری از آب در کشور در مقایسه با استانداردهای جهانی بسیار پایین است، از طرفی دانه‌های روغنی و روغن‌های خام مواد اولیه مصرفی در صنعت روغن نباتی هستند و واحدهای تولیدکننده روغن در ایران بیش از 90 درصد مواد اولیه خود را از طریق واردات تأمین می‌کنند.

کاملینا نیاز آبی کمتری نسبت به کلزا دارد

وی با اشاره به مزایای کشت این گیاه، افزود: گیاه روغنی کاملینا ساتیوا احتیاجات آبی بسیار کمتر و مقاومت به سرمای بیشتری نسبت به سایر گیاهان روغنی به ویژه کانولا داشته و همچنین مقاومت بسیار بالایی نسبت به آفات رایج در دانه‌های روغنی دارد.

رشیدی پتانسیل تولید عملکرد بالا و امکان قرار دادن آن در تناوب غلات دانه‌ریز از ویژگی‌های دیگر این گیاه دانست و ادامه داد: این گیاه نسبت به سایر محصولات روغنی نیاز کمتری به نهاده‌هایی از قبیل آب، کود و سم دارد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان همدان با اشاره به اینکه زمان برداشت کاملینا اردیبهشت است، عنوان کرد: این گیاه قدرت رقابت بالایی با علف‌های هرز داشته و ریزش بذر آن حداقل بوده و عملکرد بذر در این گیاه به طور متوسط 1500 کیلوگرم در هکتار است.

کاملینا گیاهی روغنی و دارویی

وی با تأکید بر کاربرد این گیاه در تولید روغن، بیان کرد: متوسط میزان روغن کاملینا بین 30 تا 40 درصد و میزان امگا3 آن حدود 35 درصد کل روغن است که از این روغن برای افزایش ارزش مواد خوراکی از جمله نان و کره می‌توان استفاده کرد.

رشیدی با اشاره به دارویی بودن این گیاه نیزخاطرنشان کرد: این گیاه ملین بوده و ضدالتهاب و ضددرد مفاصل بوده و به علت وجود امگا3 بالا در مصارف پزشکی از جمله جلوگیری سرطان کاربرد دارد.

وی گفت: کاملینا گیاهی بسیار مفید برای مغز، چشم و اعصاب بوده و تاثیر مثبتی در درمان میگرن، استرس و افسردگی دارد.

کنجاله کاملینا جایگزین ارزان‌تری در تغذیه طیور با سویا و ذرت است

وی اظهار کرد: کیفیت بالای کنجاله کاملینا با 25 درصد امگا3، 40 درصد پروتئین، 10 تا 12 درصد چربی و 4600 کیلوکالری انرژی این گیاه را تبدیل به یک جیره غذایی مناسب برای تغذیه دام، طیور و ماهی کرده است.

وی افزود: با توجه به هزینه بالای دو محصول ذرت و سویا در تغذیه طیور، گیاه کاملینا می‌تواند جایگزین ارزان قیمت‌تری به جای این دو محصول باشد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان همدان با تأکید بر فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» تصریح کرد: با توجه به فرمان مقام معظم رهبری در عمل به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی این محصول شرایط مناسبی برای قرار گرفتن در تناوب زراعی با گندم در اراضی دیم را دارا است.

امکان کشت مکانیزه کاملینا در استان فراهم است

وی با بیان اینکه امکان کشت مکانیزه گیاه روغنی کاملینا در استان فراهم است، گفت: این گیاه در شرایط سخت اقلیمی محصول خوبی می‌دهد.

رشیدی با اشاره به اینکه این گیاه با 300 میلیمتر بارندگی به خوبی رشد می‌کند، عنوان کرد: این گیاه می‌تواند تا 1.5 تن در هر هکتار محصول بدهد.

محصول کاملینا خرید تضمینی می‌شود

وی از کشت کاملینا در 5 هکتار از اراضی شهرستان همدان خبر داد و خاطرنشان کرد: در مرحله نخست کشت اراضی، بذر کشت شده و شرکت تولید بذر به قیمت خرید تضمینی گندم موظف خواهد بود محصول تولیدی گیاه کاملینا را خریداری کند.

رشیدی با بیان اینکه برای کشت و برداشت با شرکت‌های سازنده ماشین‌آلات کشاورزی مذاکره شده است و امکان کشت و برداشت این محصول به صورت مکانیزه وجود دارد، خاطرنشان کرد: معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مذاکرات لازم را در تهران در زمینه کشت این گیاه انجام داده است.

https://www.isna.ir/news/95061509682/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D8%A2%D8%A8-%D9%88-%D8%AE%D9%88%D8%AF%DA%A9%D9%81%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84%DB%8C%D9%86%D8%A7

خواندن 919 دفعه
آخرین ویرایش در 22 ارديبهشت 1397
Super User

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره ما

کرمانشاه بزرگراه امام پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی گروه زراعت و اصلاح نباتات

کرمانشاه سه راه 22 بهمن پارک علم و فن آوری- شرکت بیستون شفا

شماره تماس: 09188568163 رستمی

شماره تماس : 09183322235 کهریزی

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گالری عکس