کاملینا 29 فروردين 1397

خواص کاملینا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کاملینا خواص بسیار زیادی دارد واز این جهت یک گیاه کاملا منحصر به فرد به شمار می رود از جمله این خواص می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تغذیه : از روغن کاملینا برای افزایش دادن ارزش غذایی در مواد خوراکی از جمله انواع نان ها و کره  و نیز روغن سرخ کردنی استفاده می شود.
سلامت و بهداشت: وجود امگا 3 بالا در این گیاه باعث شده است در مصارف پزشکی از جمله در جلوگیری از ابتلا به سرطان و درمان چاقی پس از یائسگی در زنان کاربرد داشته باشد.
صنعت سوخت: شرکت های تجاری تولید سوخت های زیستی در سراسر جهان از روغن این گیاه به مانند گیاهان روغنی دیگر مانن سویا در تولید صنعتی سوخت های زیستی استفاده می کنند.
صنایع صمغ  و انواع واکس ها : روغن کاملینا می تواند جایگزین مناسبی برای واکس های جاجوبا (که گران و کمیاب می باشد) باشد که کاربرد زیادی در صنایع مختلف از جمله صنایع آرایشی و بهداشتی دارد.
حفاظت خاک و بذر: وجود لایه صمغی که اطراف بذرهای کاملینا را در بر گرفته است می تواند به عنوان پوشش برای سایر بذور استفاده شود تا فرایند جوانه زنی در آنها به آرامی و با ایمنی بیشتری در خاک انجام شود. همچنین از این صمغ می توان در جلوگیری از فرسایش خاک نیز استفاده کرد.
صنعت تغذیه طیور و ماهی:  کیفیت بالای کنجاله کاملینا با 5 درصد امگا 3، 40 درصد پروتئین، 10 تا 12 در صد روغن و 1600 کالری به ازای هر پوند آن را تبدیل به یک جیره غذایی مناسب در تغذیه دام، طیور و ماهی کرده است.
دوبر و زورکان از دانشگاه علوم زراعی و دامپزشکی بخارست رومانی در سال 2011 در مقاله ای تحت عنوان: کاملینا، محصولی روغنی با خواص منحصر به فرد نتیجه گیری های زیر را در تحقیقشان اعلام کردند:
کاملینا دارای خواص زراعی منحصر بفردی است که بصورت پایداری احتیاجات خاک و کنترل علف هرز را کاهش داده و یا انها را مرتفع سازد
این گیاه با سیستم های خاکورزی کم و یا بدون خاکورزی سازگار است
گیاه کاملینا مقاومت بالایی به خشکی و هجوم آفات و امراض دارد
این گیاه درضمن مقاومت بالایی به دماهای بالا در زمان گلدهی دارد
میتواند به عنوان محصول پوششی هم مورد استفاده قرار گیرد
کشت آن در انواع بافت خاک حتی خاک های سبک و شنی و نیز خاک های داردی مواد مغذی پایین نیز به خوبی امکان پذیر است.
کشت آن حتی در زمینهای پست و حاشیه ای نیز امکان پذیر است
 
 با توجه به نکات گفته شد در مورد خصوصیات گیاه کاملینا، احتیاجات آن و فواید ارزشمند آن و نیز با نظر به اینکه کشور ما از یک سو نیازمند محصولات روغنی بیشتر و باکیفیت تر بوده و از سوی دیگر درگیر مسائل و مشکلات اقلیمی از جمله خشکسالی های متوالی است به نظر میرسد کشت و توسعه گیاه کاملینا گامی بلند در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار در کشور عزیزمان دارد و این امر بدون شک مستلزم انجام تحقیقات گسترده ای جهت مطالعه پایداری و سازگاری این گیاه و خصوصیات زراعی – اکولوژیکی این گیاه است.

مهمترین وجوه تمایز این گیاه با دانه های روغنی دیگر به شرح زیر می باشند:
نیاز آبی کمتر بصورتی که در شرایط اقلیمی کرمانشاه در اراضی دیم بخوبی قابل کشت بوده و عملکردی بالاتر از متوسط جهانی دارد
خاصیت اللوپاتی آن بیشتر از سایر گیاهان روغنی بوده و آن را در رقابت با علف های هرز موفق تر می کند
درصد امگا 3 در کاملینا بسیار بالاتر از سایر دانه های روغنی و تقریبا به اندازه روغن کتان است
امکان برداشت مکانیزه آن با توجه به ارتفاع مناسبی که دارد امکانپذیر است این در حالی است که یکی از مهمترین مشکلات در کشت گیاهان دارویی هزینه های بالای برداشت بصورت سنتی و دستی است.
با توجه یه اینکه این گیاه طول دره رشد خود را بسیار زود سپری میکند و زمان برداشت آن در شرایط اقلیمی کرمانشاه اواخر اردیبهشت ماه است بنابراین امکان کشت محصول دوم بعد از برداشت آن وجود دارد.


کشت گیاه دارویی روغنی کاملبنا برای اولین بار در ایران توسط شرکت دانش بنیان بیستون شفا انجام شده است که نتیجه تلاش چند ساله دکتر دانیال کهریزی در دانشگاه تسالی یونان و دانشگاه رازی کرمانشاه برای اصلاح این گیاه و تلاش گروه همکار برای سازگار کردن آن با شرایط اقلیمی کرمانشاه است. بذور کشت شده از تکثیر لاین DH1025 (دابل هاپلوئید حاصل از کشت بساک نسل اول تلاقی) بدست آمدند. مراحل ثبت این گیاه در موسسه ثبت و گواهی بذر در حال انجام بوده و مدارک مربوطه در خارج و داخل کشور اخذ شده و به موسسه نامبرده ارسال گردیده است.

خواندن 529 دفعه
Super User

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره ما

کرمانشاه بزرگراه امام پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی گروه زراعت و اصلاح نباتات

کرمانشاه سه راه 22 بهمن پارک علم و فن آوری- شرکت بیستون شفا

شماره تماس: 09188568163 رستمی

شماره تماس : 09183322235 کهریزی

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گالری عکس